O nás

Hlavní vizí společnosti Lipidica, a.s. je vyvíjet a prosadit efektivní, laboratorní, neinvazivní a včasnou diagnostiku zhoubných novotvarů. Opíráme se o základní výzkum v oblasti využití analýzy lipidomu, propojený s matematickým modelováním a algoritmy umělé inteligence. Lipidica je připravena kontinuálně spolupracovat s nejlepšími klinickými a výzkumnými pracovišti při praktickém využití diagnostických metod a pomáhat tak zachraňovat lidské životy.

Laobratoř LIPIDICA

Vznik společnosti Lipidica, a.s.

Výzkumný tým prof. Michala Holčapka se zabývá analýzou lipidů více než 20 let. Získal finanční podporu řady grantových projektů včetně nejprestižnějšího ERC Advanced grantu v roce 2023 a předtím v roce 2013 ERC CZ  Starting grant. Projekt byl zaměřen na výzkum potenciální role lipidů při včasné diagnostice nádorů. Důležitými výstupy tohoto projektu byly 2 evropské patentové přihlášky týkající se nových možností včasné detekce nádorů pankreatu či dalších typů nádorových onemocnění na základě lipidomické analýzy krve. Výsledky dalšího navazujícího výzkumu byly následně publikovány mimo jiné v prestižním časopise Nature Communications. Průběžně také probíhala další optimalizace metody a vývoj nových softwarových nástrojů za účelem automatizace celého postupu.

Na základě vynikajících experimentálních výsledků prokazujících přesnost stanovení a silné patentové ochrany technologie projevila zájem o výzkum vzniklý na Univerzitě Pardubice a s ním související investiční příležitost společnost FONS JK Group, a.s. Holding disponuje silnou expertízou v oblasti laboratorní diagnostiky a zdravotnických informačních systémů.

Výsledkem jednání mezi Univerzitou a Fonsem byl návrh smluvního postupu, který vedl k založení společné akciové společnosti Lipidica, a.s.

Poslání společnosti Lipidica, a.s.

Hlavní misí je klinické ověření použitelnosti metody LDPC testu pro sledování skupin lidí s vysokým rizikem vzniku nádorů pankreatu a následné využití lipidomického testu v klinické praxi. Dalším cílem je realizace národního programu včasného záchytu onemocnění (screeningový program).

V současné době u nás ani ve světě neexistuje žádný schválený neinvazivní způsob včasné detekce nádorů slinivky břišní, které mají jednu z nejvyšších mortalit ze všech typů nádorů (zejména kvůli pozdní diagnostice, kdy již neexistuje účinná léčba). Včasná diagnóza výrazně zvyšuje účinnost existujících léčebných metod a šanci pacientů na přežití. Je plánováno rozšíření metody a její uplatnění i u dalších typů nádorových onemocnění, protože změny koncentrací sledovaných molekul lipidů v krvi mají podobný profil i pro ostatní typy nádorů, což by mohlo v budoucnu umožnit využití jednoho testovacího postupu.

Jak s námi můžete aktivně spolupracovat, zjistíte zde.

Laboratoř Lipidica – zdravotnická laboratoř

Pracovní postupy a pravidla v laboratoři jsou nastaveny a dodržovány v souladu s požadavky normy ČSN EN ISO 15189:2013 – Zdravotnické laboratoře – požadavky na kvalitu a způsobilost. Laboratoř Lipidica byla úspěšně posouzena ze strany akreditačního orgánu Českého institutu pro akreditaci, o.p.s. (ČIA) a získala osvědčení o akreditaci.

Laboratoř Lipidica uplatňuje flexibilní rozsah akreditace.

Flexibilním rozsahem akreditace se rozumí rozsah akreditace umožňující průběžný rozvoj služeb pokrytých akreditací. Laboratoř je tedy oprávněna provádět např. změny v metodologii (při zachování principu měření) a v dalších parametrech v mezích kompetence potvrzené akreditačním orgánem. Změny jsou přesně definovány a jsou popsány v dokumentaci systému kvality laboratoře. Nepodléhají okamžitému posouzení akreditačním orgánem a jsou posouzeny při následující dozorové návštěvě akreditačního orgánu. 
Konkrétní přiznaný rozsah je uveden v Seznamu činností v rámci flexibilního rozsahu akreditace.

Informace pro pacienty a uživatele jsou v souladu s požadavky normy ČSN EN ISO 15189:2013, článek 5.4.2 uvedeny v Laboratorní příručce, která je dostupná na vyžádání.

Dokumenty:

Osvědčení o akreditaci ČIA dle normy ČSN EN ISO 15189:2013 (CZ verze)
Certificate of accreditation ČSN EN ISO 15189:2013 (EN verze)
Seznam činností v rámci flexibilního rozsahu (CZ verze)
List of activities within the flexible scope of accreditation (EN verze)

Vědecká rada

Vědecká rada je složena z odborníků, kteří jsou schopni v multidisciplinárním prostředí přispívat ke koncepčním rozhodnutím společnosti a posuzovat návrhy koncepčních materiálů společnosti.

Složení vědecké rady (v abecedním pořádku):

  • prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D.
  • RNDr. Ondřej Májek, Ph.D
  • prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.
  • prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
  • prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.
  • prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc.
  • prof. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.
  • prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA

Náš tým

  • Ing. Zdeněk Jirsa
    Ing. Zdeněk Jirsa
    předseda správní rady
  • Ing. Vojtěch Jirsa, Ph.D.
    Ing. Vojtěch Jirsa, Ph.D.
    člen správní rady a vedení IT
  • Ing. Petr Gabriel
    Ing. Petr Gabriel
    člen správní rady
  • Prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D.
    Prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D.
    partner pro strategický rozvoj
  • Ing. Karolína Kašparová
    Ing. Karolina Kašparová
    obchodní ředitelka
  • Ing. Ondřej Peterka, Ph.D.
    Ing. Ondřej Peterka, Ph.D.
    vedoucí analytik
  • Mgr. Mária Kanásová
    Mgr. Mária Kanásová
    analytická chemička
  • Ing. Zuzana Dolečková
    Ing. Zuzana Dolečková
    analytická chemička
  • Ing. Miloslav Benda
    Ing. Miloslav Benda
    finanční a ekonomický ředitel

  • Martin Smejkal
    personální manažer
  • Mgr. Libuše Švorcová
    Mgr. Libuše Švorcová
    manažerka kvality
  • PhDr. David Španiel, MBA
    PhDr. David Španiel, MBA
    provozní manažer

  • MUDr. Helena Linhartová
    koordinátor klinické studie

  • Mgr. Jitka Beerová
    vedoucí kanceláře