Lipidica staví na výsledcích přelomového výzkumu z ERC CZ grantu 

ERC Scientific Mini-conference 13.6.2024, CEITEC, Brno 

Spoluzakladatel spin-off společnosti Lipidica, a.s. a aktuálně držitel grantu ERC Advanced, prof. Michal Holčapek z Univerzity Pardubice, představil svůj projekt zaměřený na nové dysregulace lipidů a komplexitu mechanismu metabolických změn, které tyto dysregulace způsobují. Konference se konala za účasti prezidentky Evropské výzkumné rady (European Research Council, dále jen ERC), Marii Leptin a 12 držitelů prestižních ERC grantů z České republiky.

Číst dál

Hledáme kolegu/kolegyni na pozici Bioanalytika!

Kariéra

Máte zájem být součástí týmu zdravotnické laboratoře Lipidica a podílet se na realizaci hlavní mise společnosti a studii klinické funkce lipidomického testu pro včasné odhalení rakoviny slinivky břišní?

Máte VŠ vzdělání a zkušenosti s chromatografickými metodami a hmotnostní spektrometrií (LC/MS nebo SFC/MS)? Jste pečliví, spolehliví a samostatní? Pak splňujete předpoklady práce v našem týmu.

Číst dál

Účast na květnových odborných akcích

Zúčastnili jsme se Pracovních dnů klinické hmostnostní spektrometrie a České lipidomické a metabolické konference

V Lipidica si uvědomujeme, že neustálé vzdělávání je klíčem k úspěchu. Proto jsme se nedávno zúčastnili dvou národních konferencí, pořádaných FN Olomouc a UPOL: 2. Pracovní dny klinické hmotnostní spektrometrie a 8. Česká lipidomická a metabolomická konference.

Číst dál

Zapojili jsme se do mezinárodního srovnání laboratoří

International Lipidomics Society

Začátkem roku 2024 jsme se zapojili do projektu pořádaného Mezinárodní lipidomickou společností (International Lipidomics Society), který má za cíl harmonizaci koncentrací pro vybrané lipidy v lidské plazmě. Tato studie by měla napomoci k definování správných postupů při kvantitativní lipidomické analýze a zároveň odhalit úskalí a nedostatky jednotlivých metod.

Číst dál

Zúčastnili jsme se konference Analytica 2024

Prezentace výzkumu využití lipidomické analýzy pro včasné odhalení rakoviny slinivky břišní

Konference proběhla v druhém dubnovém týdnu v Mnichově a je již tradičně součástí předního světového veletrhu Analytica 2024, kde jsou prezentovány nejnovější trendy z laboratorní technologie, biotechnologie a analytické chemie. Letos se veletrhu zúčastnilo 1.066 vystavovatelů a 34.000 návštěvníků z celého světa.

Číst dál

PF 2024

Všem našim partnerům, spolupracovníkům, dobrovolníkům a zájemcům o účast v klinické studii přejeme příjemné prožití vánočních svátků a do nového roku mnoho osobních i pracovních úspěchů.

Navázání spolupráce s CZECRIN a MOÚ

Klinická studie pro včasnou diagnostiku karcinomu pankreatu

Koncem roku navázala Lipidica, a.s. spolupráci s CZECH CLINICAL RESEARCH INFRASTRUCTURE NETWORK (CZECRIN) a Masarykovým onkologickým ústavem (MOÚ). Společně se budeme podílet na realizaci studie funkční způsobilosti lipidomického testu LDPC pro včasnou diagnostiku karcinomu pankreatu.

Číst dál

Pražské podzimní gastroenterologické dny 2023 

Měli jsme tu čest aktivně se účastnit Pražských podzimních gastroenterologických dnů, které proběhly v Clarion Congress Hotelu ve dnech 14. – 15. 11. 2023. Dvoudenní konference byla zaměřena na novinky z endoskopie, idiopatické střevní záněty a mj. na karcinom pankreatu. V bloku Karcinom pankreatu – cesta ke screeningu přispěl svou přednáškou s názvem „Lipidomický profil v diagnostice karcinomu pankreatu“ prof. Michal Holčapek (Univerzita Pardubice, Lipidica, a.s.).

[ Obrázek: prazskegastrodny.cz ]

Číst dál

prof. Michal Holčapek, laureát Ceny Rudolfa Lukeše pro rok 2023 

Cena, pojmenovaná po zakladateli syntetické organické chemie u nás, se každoročně předává elitním vědcům z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie a je udělována odbornou skupinou České společnosti chemické ve spolupráci s Nadací Experientia za vynikající soubor původních prací z oboru publikovaných v posledních 5 letech v prestižních mezinárodních časopisech. [ Foto: Nadace Experientia ]

Číst dál

Zachytíme i nejčasnější stadia rakoviny, říká český vědec Holčapek

Novinky.cz

Rakovinu dokáže odhalit z pouhé kapky krve. Metoda analytického chemika Michala Holčapka z Univerzity Pardubice má takový úspěch, že v Česku vznikla firma, která začne metodu pro včasné odhalení rakoviny slinivky břišní z krve testovat.

Celý článek Kristýny Šopfové na Novinky.cz si můžete přečíst zde.

Foto: Univerzita Pardubice